Masaż klasyczny to zabieg, który możemy znaleźć w ofercie każdego ośrodka rehabilitacyjnego. Swoją popularność zawdzięcza on niezwykle szerokiemu spectrum oddziaływania na organizm. Podczas masażu w organizmie zachodzi wiele pozytywnych zmian, z których wiele utrzymuje się bardzo długo.

Na zdrowie

Masaże klasyczne bardzo często wykorzystywane są jako metody lecznicze w ortopedii czy neurologii. Wszelkiego rodzaju deformacje kręgosłupa czy kończyn leczy się między innymi przy pomocy masażu. Poza tym masaż pozytywnie wpływa też na funkcjonowanie układu oddechowego, pokarmowego, czy krwionośnego. A ponieważ nie wywołuje on skutków ubocznych i nie należy do metod inwazyjnych, wykonywany przez osoby uprawnione, przynosi tylko pozytywne efekty.

Całościowy lub częściowy

W zależności od naszych potrzeb, masaż może być całościowy lub częściowy. Całościowy dedykowany jest osobom, które potrzebują ogólnego rozluźnienia mięśni i odprężenia. Taki masaż pobudza tkanki do regeneracji i wspiera przepływ krwi i limfy w organizmie. Tym samym transport tlenu i substancji odżywczych jest sprawniejszy. Poza tym rozluźnienie mięśni sprzyja też odprężeniu, dzięki czemu masaż pozytywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną. Masaż częściowy koncentruje się natomiast na konkretnej partii ciała i wykorzystywany jest najczęściej przy konkretnych jednostkach chorobowych czy kontuzjach.

Mechanizm działania

Chociaż masaże wykonuje się zewnętrznie, mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wspierają one między innymi układ trawienny, czy odpornościowy. Jak to możliwe? Odpowiednie ruchy terapeuty wykonywane przy optymalnym nacisku nie tylko oddziałują na mięśnie, ale również na receptory nerwowe. A te wysyłają sygnały do każdego niemal zakątka naszego organizmu. Dlatego też masaż ma tak wszechstronne działanie.

Techniki masażu

Ponieważ od znajomości technik w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i skuteczność masażu, wykonywać powinna go osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Głaskanie, uciskanie rozciąganie, wibracje czy oklepywanie, tylko z pozoru są proste. W praktyce jednak masażysta musi wiedzieć, z jakim natężeniem je wykonywać, w którym kierunku i w jakim miejscu, aby były bezpieczne i skuteczne.