Historia tego masażu sięga swoimi korzeniami starożytnych Indii i Rzymu. Już pięć tysięcy lat temu stosowano go do rytualnego oczyszczenia oraz łagodzenia bólu. Dziś jego zastosowanie jest jeszcze szersze. Masaże gorącymi kamieniami służą odżywieniu skóry, poprawie krążenia, regeneracji mięśni, czy intensywnemu odprężeniu.

Teoria masażu

Podstawą tego masażu jest teoria, zgodnie z którą przez znajdujące się w organizmie czakry przepływa życiowa energia. Gdy czakry, będące źródłem energii, stymulują nasze wewnętrzne gruczoły do produkcji hormonów, a energia przepływa przez organizm bez zakłóceń, znajduje się on w stanie równowagi. Gdy jednak proces przepływu energii zostaje zachwiany – organizm odczuwa różne dolegliwości. Masaż ma tymczasem za zadanie usunąć blokadę przesyłu energii i przywrócić organizmowi stan energetycznej równowagi.

Mieszanka metod terapeutycznych

Chociaż masaże przy użyciu kamieni wydają się czymś niezwykle egzotycznym, w praktyce są połączeniem doskonale znanych nam metod terapeutycznych. Termoterapia, masaż limfatyczny, aromaterapia i elementy masażu klasycznego sprawiają, że masaże te mają wszechstronne działanie, od odprężającego począwszy, a na regeneracyjnym skończywszy.

Specjalne kamienie

Aby masaż był skuteczny, należy użyć podczas niego odpowiednich kamieni. Są to głównie kamienie pochodzenia wulkanicznego. Czarny bazalt oszlifowany przez morskie fale, doskonale magazynuje ciepło i chłonie złą energię, z której oczyszcza organizm. Uzupełnieniem (choć nie zawsze stosowanym) są natomiast kamienie z białego marmuru, które szczególnie polecane są do zmniejszania obrzęków i przekrwienia.

Ułożenie kamieni

Ponieważ skuteczność masażu zależy w dużej mierze od ułożenia kamieni, ważną rolę odgrywa osoba terapeuty. Musi ona doskonale wiedzieć, jak wygląda układ czakr w organizmie i jak należy przesuwać kamienie, aby odblokowały one kanały przepływu energii. Poza tym jego zadaniem jest tak zastosować różnorodne techniki, aby osoba masowana odczuła całym swoim ciałem stan odprężenia.

Masaż gorącymi kamieniami niezwykle skutecznie oddziałuje zarówno na ciało, jak i na duszę. Pomaga w regeneracji organizmu i przywraca mu naturalną równowagę biologiczną.